Lato w kuchni przez okrągły rok Nigella Lawson

ISBN: 9788392435914

Published:

Hardcover

288 pages


Description

Lato w kuchni przez okrągły rok  by  Nigella Lawson

Lato w kuchni przez okrągły rok by Nigella Lawson
| Hardcover | PDF, EPUB, FB2, DjVu, AUDIO, mp3, RTF | 288 pages | ISBN: 9788392435914 | 4.63 Mb

Wstęp do książki Nigelli Lawson Lato w kuchni przez okrągły rok:Być może w idealnym świecie zamieszkanym przez znakomitych kucharzy rzeczywiście można się spotkać z delikatnym, acz stanowczym wymaganiem, by używać tylko takich składników, które wMoreWstęp do książki Nigelli Lawson Lato w kuchni przez okrągły rok:Być może w idealnym świecie zamieszkanym przez znakomitych kucharzy rzeczywiście można się spotkać z delikatnym, acz stanowczym wymaganiem, by używać tylko takich składników, które w danym miesiącu są dostępne na pobliskim targu.

W mojej kuchni jednak, w moim domu, w moim sposobie gotowania nie ma miejsca na takie konserwatywne ograniczenia. Żebym nie wiadomo jak uwielbiała włóczenie się po sklepach i straganach, z koszem dyndającym na ręku, do którego wędrowałyby coraz to nowsze sezonowe, świeżo dojrzałe produkty, nie mam ani czasu na takie zakupy, ani wewnętrznej dyscypliny – i, prawdę mówiąc, jestem niechętna narzucaniu takich wymyślnych restrykcji.

Robię zakupy i gotuję w zasadzie tak, jak jem – z zachłannym konformizmem.W gruncie rzeczy sezonowa kuchnia jest bardziej dopasowana do ludzi mieszkających w ciepłych krajach. My, czyli cała reszta, potrzebujemy tyle ciepła, ile się da, a przez większą część roku otrzymujemy je raczej z kuchni niż ze słonecznego nieba. W naszym wypadku lato jest zamysłem, wspomnieniem i pełnym nadziei oczekiwaniem. Czasem, gdy za oknem jest szaro i brzydko, a w domu zimno, musimy wyczarować promienie słoneczne, trochę światła, słodkie poczucie najpiękniejszej pogody pod słońcem, by zasiąść z przyjaciółmi do stołu w serdecznej atmosferze.

Nie mówię o stworzeniu jakiejś nadzwyczajnej idylli i atmosfery ustawicznego lata w Prowansji, ale o swoistym przedłużeniu przyjemnego poczucia słonecznego klimatu.Pokarmy lata, zjadane nawet w środku zimy, mieszczą się w idei prostego gotowania. Najlepsze jednak przepisy nigdy nie polegają na szczegółowym odtwarzaniu, ale na wypróbowywanych z zapałem pomysłach.

Te, które zgromadziłam w niniejszej książce, pozyskałam tak samo jak zawsze – wykradałam je przyjaciołom, członkom rodziny, i sprawdzałam, co też może z tego powstać. Zgodnie z tym, co napisała australijska autorka książek o przyrządzaniu potraw, Maggie Beer, „gotowanie to kwestia wzajemnego przenikania – pamięci o kombinacji smaków lub techniki i wspomnieniu dania”.

Tak więc gotowanie nie polega jedynie na postawieniu czegoś na ogniu, kolejności działań i metodzie, ale na transformacji produktów, mającej bardziej intymne zabarwienie. Każdy z nas podczas gotowania wkłada w tę czynność i w gotowe już danie część siebie samego.

Przedstawione tutaj przepisy zmieniałam, modyfikowałam, bawiłam się nimi tak długo, aż stały się moimi własnymi, spodziewam się więc, że podobnie zostaną potraktowane w Twojej kuchni.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Lato w kuchni przez okrągły rok":


bonzai15.com

©2012-2015 | DMCA | Contact us